Kreslení v Moskvě MIT veletrh cestovního ruchu

minivečeře v Aeroflotu

typičtí rusové:)

Přerovský kreslíř zamířil do Moskvy

z NOVIN:

 

Jako doprovodný program na českém stánku na veletrzích cestovního ruchu po celém světě působí přerovský kreslíř a karikaturista Martin Hron téměř dva roky. Program je určován ministerstvem pro místní rozvoj v rámci zviditelnění českých regionů v celosvětovém pojetí.  Spolu s dalšími zpestřením jako byla Středočeská  skupina Těžká  pára se svým pouličním šramlem a starými pražskými odrhovačkami se snažil na český stánek nalákat co nejvíce potencionálních klientů turismu. 

Kdy jsi se vrátil z Moskvy a co říkáš na útoky teroristů v moskevském metru

Přiletěl  jsem do republiky asi týden před atentáty. Metrem jsem jezdil z výstaviště každý den dokonce i kolem stejných stanic.  Moskevské metro je specifické svou přelidněností. Člověk většinou vstoupí do davu a aniž by viděl kam jde a dav ho spláchne do podzemí jak do kanálu. Poté ho čeká další boj o místo ve voze.  Dokážu si představit ten chaos, který nastal bezprostředně po výbuchu.

Vráťme se k tvému kreslení . Jak ses dostal vůbec do Moskvy.

Začal jsem asi před rokem  půl na veletrhu ve Frankfurtu kam si mne objednala firma  tvořící veletržní stánky mimo jiné i pro turistický ruch. Osvědčil jsem se a skoro každý měsíc absolvoval nějaký zahraniční  veletrh.  Loni to byl  po Frankfutu Kolín nad Rýnem, Rimini v Itálii, Londýn a Barcelona. Letos to byl Stuttgart, Hamburk a Moskva.  Většinou  od rána do večera kreslím na expozici.  Na prohlídku města mám většinou večery. Stuttgart mne moc neoslovil. Je to spíše průmyslové moderní krabicové město. Hamburk je úžasný, zvlášť když máte hotel přímo v centru vykřičené sant Pauli plné veřejných domů a přístavních putik. Do Moskvy jsem se moc těšil. Je to místo, kam už se v současné době moc čechů jen tak nedostane. Víza mi naštěstí vyřizovala firma provozující stánek.

 

Jak na tebe Moskva zapůsobila. Umíš vůbec rusky?

Do sedmé třídy základní školy jsem měl Ruštinu v osnovách, takže nějaké to slůvko si pamatuji. Musel jsem si však zopakovat čtení azbuky, jinak bych se v Moskvě asi nikam nepodíval. Anglické nápisy končí na letišti dál už pouze Ruština.  Moje tradiční věta při kreslení byla „Što vy dělajete svabodnoje vremja..“ když jsem potřeboval zjistit záliby a koníčky pro karikaturu.

Při příletu na letiště Šeremetěvo nám vykládali z letadla zavazadla staré ruské Gazy. V česku teplota 10 stupňů v Moskvě bylo o 20 stupňů chladněji. Z letiště jsme jeli autobusem do centra asi tři hodiny v zácpě. Nikdo nenadával a řidič si ještě hlasitě prozpěvoval spolu s rádiem. Prostě pohoda. Moskva má svoje kouzlo.  Svítící Mac Donald v azbuce mne překvapil. Město je plné vysokých paláců, které v noci nádherně svítí.  Ŕekl bych, že 80 procent lidí tu nosí v zimě beranici, která nejvíc sluší sličným policistkám v uniformě.

Ubytováni jsme byli v Českém domě v blízkosti České ambasády.  Shodou okolností byli ubytováni v českém domě i světoběžník Laďa Kerndl a Felix Slováček, kteří  tu doprovázel otevírání galerie Ruské malířky.

Co se týče pozemní dopravy je Moskva ráno stejně ucpaná asi jako Praha. Metro je podle mne nejpoužívanější spojnicí. Většina stanic metra vypadá jako chodby zámků se spoustou nástěnných maleb a množstvím zlaté barvy. Jen krom barokních dam a andílků tu na vás hledí uvědomělí  dělníci,  rolníci a samozřejmě Lenin. Cigarety tu stojí průměrně 30 rublů což je asi polovina cenu u nás. Ve většině ohledů je Moskva moderní světovou metropolí. Měl jsem možnost projít si Kreml a Rudé náměstí spolu s chrámem Vasila Blaženého. Při sněžení a večerním osvětlením vypadá historické centrum opravdu jako pohádka.  Jelikož jsem měl na výlety pozdní večery mumii Lenina jsem neviděl. Na Rudém náměstí je spousta stánkařů, kteří nabízí tradiční zboží jako jsou Matrjošky nebo vojenské čepice posety množstvím odznaků. Kolem se potlouká spousta žebráků s plechovými hrnky a dlouhými kapsami,  na jejichž poctivost dohlíží z každého rohu Milicija. Na silnicích se tu prohání stáda plechových miláčků různorodých značek od starých dobrých Moskvičů přes tradiční Volhy až po luxusní  západní Audi a Mercedesy.

Od českého velvyslance jsem mimo pozvání na raut na ambasádě, dostal  řadu cenných a zajímavých informací a rad.  Například jsem se dozvěděl,  že přímo na Rudém náměstí si můžete za úplatek cca 4000 rublů koupit titul na věhlasné Lomonosově univerzitě i s diplomovou prací na předem domluvené téma. Tuto službu prý nabízejí vysloužilí nebo vyhození profesoři pro své přilepšení. Takto to prý chodí desítky let což dříve využívali čeští stavební dělnící,  kteří přijížděli za komunismu do moskvy za prací a vraceli se jako plnohodnotní inženýři a nastupovali u nás jako funkcionáři do důležitých politických funkcí. …Kam se hrabou práva v Plzni.

Jak se liší kreslení pro Moskvany a např. pro Němce je v tom rozdíl

Lidé na kresby reagují úplně stejně jak když jezdím kreslit po moravě a po čechách. Všude je to stejné. Většina lidí si ze sebe dokáže udělat legraci po celém světě. Rozdíl mezi Ruskem a Německem byl ve složení co se týče poměru pohlaví u kreslených lidí. V Německu to byli z 70 procent muži. V Rusku to bylo naopak.  V Moskvě jsou stále zažité fronty. Dokonce i na  karikaturu jsou lidé schopni čekat i hodiny. Němci si v případě zájmu maximálně domluvili přesnou hodinu kdy budu mít čas a fronty nedělali. Vždyť veletrhy skýtají řadu jiných zajímavých atrakcí.

Stručně co se ti v moskvě líbilo a co ne

Líbilo – Architektura, lidé a krásné ženy
Nelíbilo- asi ty davy v metru.

Jaký veletrh je dále v plánu.

Zatím nemám další nabídku. To přijde zase uprostřed roku. Jsem rád, že jsem doma v Přerově  a můžu se starat o domácí zakázky.

 

 

z

zde leží Lenin